Mirel Josa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mirel Josa
Personal information
Full nameMirel Josa
Date of birth (1963-06-01) 1 Qershor 1963 (58 vjeç)
Place of birthTiranë, Shqipëri
Height1,82 m (5 ft 12 in)
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
1980–1990KF Tirana100(22)
1990–1991Kavala20(1)
1991–1992Aris17(1)
National team
1984–1992Shqipëria27(1)
Teams managed
2003–2007KF Tirana
2007–2008Vllaznia Shkodër
2008–2009KF Elbasani
2009–2010Teuta Durrës
2010–2011Shkumbini Peqin
2011–2012Vllaznia Shkodër
2012–2016Skënderbeu Korçë
2016–2017 Tirana
2017-Prishtina
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Mirel Josa (lindur më 1 qershor 1963)[1] është një ish futbollistë shqiptar dhe një trajner futbolli, i cili momentalisht drejton klubin kosovar KF PrishtinaSuperligen kosovare. Si lojtar, ai ka luajtur në Greqi me klubet e Kavala dhe Aris [2].

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si lojtar i Tiranës, Josa do të kujtohet gjatë për golin e tij në minutën e fundit shtesë kundër rumunëve të FC Dinamo București1986–87 European Cup Winners' Cup, gjë që e kualifikoi skuadrën e tij në çerek–finalen e kompedicionit [3].

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet e tij të rinisë, Josa e përshtati veten e tij si mbrojtës dhe mesfushor sulmues. Gjatë 1982 Kampionatit Evropian U–18, zhvilluar në Finalndë, Josa arriti të shënojë gol në humbjen 1–3 kundër Hollandës, gjë që e skualifikoi Hollandën, në një ndeshje ku Marco van Basten ishte i pranishëm [3].

Gjatë 1984 Kampionatit Evropian U–21, goli i tij bëri që Shqipëria të barazonte kundër Gjermanisë Perëndimore, gjë që ishte një faktor përcaktues në kualifikimin e Shqipërisë në çerek–finale, duke eleminuar Gjermaninë Perëndimore, Turqinë dhe Austrinë [3]. Pas kësaj ndeshje Josa u nderua me titullin "Mjeshtër i Sportit" [4].

Me kombëtaren e të rriturve gjatë kualifikueseve të Kupës së Botës 1986, ai shënoi golin me kombëtaren që rezultoi të ishte goli i fitores i Shqipërisë në ndeshjen kundër Belgjikës [3].

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren shqiptare.

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 22 dhjetor 1984 Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë, Shqipëria Flamuri Belgjika 1–1 1–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 1986[5]

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2012, ai u vendos si trajneri i ri i Skënderbeut dhe që nga ajo kohë ka fituar dy herë kampionatin respektisht në sezonet 2012–13 dhe 2013–14. Ai gjithashtu ka fituar dy herë edhe Superkupën e Shqipërisë respektivisht në vitet 2013 dhe 2014.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Josa është djali i mjekut te shquar,Shyqyri Josa,i cili u nda nga jeta para pak kohesh.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mirel Josa | National Football Teams
  2. ^ Mastrogiannopoulos, Alexander (11 maj 2005). "Foreign Players in Greece since 1959/60" [Lojtarët e huaj në Gerqi që nga 1959/60]. RSSSF. Marrë më 15 tetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d Sportekspres (9 janar 2014). "Cikli Dossier/ Mirel Josa, "makthi i të huajve". Sport Ekspres. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 3 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ndeshjet e pashlyeshme që çuan te "Drama e Trier-it"…". Panorama Sport. 2 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2013. Marrë më 3 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Football MATCH: 22.12.1984 Albania v Belgium EU-Football.info

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]