Leonit Abazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leonit Abazi
Leonit Abazi.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëLeonit Abazi
Data e lindjes5 korrik 1993
Vendi i lindjesGjilan, Kosovë
Gjatësia1,74 m (5 ft 8+12 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Skënderbeu
Numri11
Karriera në rini
2006–2011KF Drita
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2011–2013KF Drita30(4)
2013–KF Skënderbeu55(3)
Ekipi kombëtar
2013–2014Shqipëria U-212(0)
2015–Kosova1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Leonit Abazi (lindi më 5 korrik 1993) është futbollist kosovar me prejardhje shqiptare i cili luan për KF SkënderbeuKategorinë Superiore.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abazi ka luajtur me KF DritaRaiffeisen Superliga para se të zhvendoset në Shqipëri për t'iu bashkuar KF Skënderbeut në vitin 2013.[1] Ai luajti për herë të parë për Skënderbeun kundër KF Laçi në finalen e Superkupën e Shqipërisë më 2013. Në të njëjtin kohë ai filloi të luaj për kombëtaren shqiptare të futbollit U-21.[2][3]

Në fund të sezonit 2014-15 ai nënshkroi kontratën me Skënderbeun edhe për dy vite të tjera së bashkua me Bajram Jashanica.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Leonit Abazi merr ofertë nga Skënderbeu at koha.net
  2. ^ Leonit Abazi pjese e Kombëtares Shqiptare U21 Arkivuar 7 nëntor 2017 tek Wayback Machine at Radio Rinia
  3. ^ Leonit Abazi, një tjetër kosovar te Kombëtarja U-21 Arkivuar 21 korrik 2013 tek Archive.today at panorama-sport.com