Aco Stojkov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Aco Stojkov
20170621 Admira Wacker vs Vardar Skopje Aco Stojkov DSC 6107.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes (1983-04-29) 29 Prill 1983 (35 vjeç)
Vendi i lindjes Strumica, Maqedonia
Gjatësia 1,77 m (5 ft 9+12 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual I lirë
Kariera në rini
–1999 FK Belasica
2001–2002 Internazionale
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2000–2001 FK Belasica 15 (7)
2001–2005 Internazionale 0 (0)
2002–2003 Spezia (huazim) 13 (0)
2003–2004 Górnik Zabrze (huazim) 6 (1)
2004 Castel di Sangro (huazim) 8 (1)
2004–2005 Andria (huazim) 20 (2)
2005–2006 Louviéroise 14 (7)
2006 Partizan Beogradi 0 (0)
2006–2008 Debreceni VSC 20 (6)
2008–2009 Nyíregyháza (huazim) 25 (6)
2009–2012 FC Aarau 68 (22)
2012–2013 Zob Ahan 5 (1)
2013 FK Vardar 27 (17)
2014 FC Botoșani 13 (2)
2014 FK Rabotnički 11 (9)
2015 Skënderbeu Korçë 13 (3)
Ekipi kombëtar
1999 Maqedonia U–17 5 (2)
Maqedonia U–18 2 (1)
2000–2002 Maqedonia U–19 2 (0)
2002–2005 Maqedonia U–21 13 (4)
2002– Maqedonia 43 (5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 2 Mars 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 2 Mars 2015

Aco Stojkov (Maqedonisht: Ацо Стојков, lindur më 29 Prill 1983Strumica) është një futbollistë maqedonas i cili luan me klubin shqiptar Skënderbeu KorçëKategorinë Superiore dhe me kombëtaren maqedonase si sulmues.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Stojkov më parë ka luajtur me shokun e kombëtares së tij Goran Pandev te F.C. Internazionale Milano Primavera gjatë sezonit 2001–02 ku fitoi titullin e të rinjëve. Ai më pas u huazua në skuadra të niveleve të ulta në Itali për të marrë më shumë eksperiencë por dështoi të impresionojë Interin që e largoi pasi kontrata skadoi. Që nga ajo kohë ai ka luajtur në Poloni, Belgjikë, Serbi, Hungari, Zvicër, Iran dhe Shqipëri. Ai u bashkua me Partizanin Beogradit në verën e vitit 2006 duke luajtur me ta në pjesën e parë të sezonit 2006–07. Pavarësisht se nuk luajti asnjë ndeshje në ligë, ai luajti një ndeshje në Kupën Serbe.[1]

Skënderbeu[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 12 Janar 2015, Stojkov u transferua te klubi shqiptar Skënderbeu Korçë duke firmosur një kontratë një vjeçare.[2] Ai mori fanellën me numrin 77 dhe deklaroi se arsyeja se pse firmosi me Skënderbeun ishte për shkak se klubi ishte "kampion i Shqipërisë, ishte i "organizuar" e "i mirë".[3]

Stojkov bëri debutimin e tij me klubin më 31 Janar 2015 duke luajtur në nëntë minutat e fundit si zëvëndësuesi i Dhiego Martinsit në barazimin pa gola kundër Laçit në shtëpi.[4] Dy javë më vonë ai zhvilloi ndeshjen e parë si titullar duke luajtur 75 minuta në fitoren 1–0 kundër Apolonisë, ku ishte ai që shënoi golin e fitores në minutën e 27të me një gjuajtje brënda zonës.[5] Sulmuesi lavdëroi mesfushorin Gerhard Progni që dhuroi assistin e golit, duke thënë se ishte meritë e tij.[6]

Më 8 Mars, ai u tregua sërisht vendimtar për skuadrën duke shënuar golin e vetëm të fitores 0–1 kundër Flamurtarit; maqedonasi realizoi në minutën e 51të duke mposhtur portierin Klodian Xhelilaj me një parabël.[7] Kjo ishte fitorja e parë e Skënderbeut në Vlorë pas 39 vitesh.[8] Një muaj më vonë, në ndeshjen e rëndësishme kundër Partizanit, një prej rivalëve për titull, Stojkov e nisi si titullar dhe shënoi golin e katërt të skuadrës në fitoren 5–2 në shtëpi.[9]

Stojkov e mbylli sezonin me 13 paraqitje në Kategorinë Superiore dhe me 3 gola, me Skënderbeun e cila u kurorëzua kampione për të pestën herë rresht, duke vendosur një rekord në futbollin shqiptar. Ai gjithashtu zhvilloi edhe katër paraqitje në Kupën e Shqipërisë, duke mos shënuar gol, me Skënderbeun që u eleminua në gjysmë-finale. Pas mbarimit të sezonit, ai dhe drejtuesit e klubit prishën kontratën.[10]

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai ka përfaqsuar Maqedoninë në të gjitha nivelet e moshave përpara se të debutonte me kombëtaren e parë në vitin 2002.[11]

Golat me kombëtaren[redakto | redakto tekstin burimor]

Aco Stojkov: Golat Ndërkombar
# Data Vendi Kubdërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 7 Qershor 2003 Shkup, Maqedoni Flamuri Lihtenshtajni 3–1 Fitore Kualifikueset e Euro 2004
2 11 Qershor 2003 Stamboll, Turqi Flamuri Turqia 2–3 Humbje Kualifikueset e Euro 2004
3 9 Tetor 2004 Shkup, Maqedoni Flamuri Hollanda 2–2 Barazim Kualifikueset e Kupës së Botës 2006
4 2 Qershor 2007 Shkup, Maqedoni Flamuri Izraeli 1–2 Humbje Kualifikueset e Euro 2008
5 10 Qershor 2009 Shkup, Maqedoni Flamuri Islanda 1–0 Fitore Kualifikueset e Kupës së Botës 2010

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Skënderbeu

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ All-time FK Partizan players, Aco Stojkov #984 at FK Partizan official website
 2. ^ "Aco Stojkov zyrtarisht te korçarët, Skënderbeu, merr bomberin e Maqedonisë". Panorama Sport. 12 Janar 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 3. ^ "Stojkov: Ja pse zgjodha Korçën". Panorama Sport. 15 Janar 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 4. ^ "S’ka fitues, Laçi ‘ngrin’ Skënderbeun në shtëpi, anulohet një gol i “çuditshëm”". Panorama Sport. 1 Shkurt 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 5. ^ "Skënderbeu, triumf me… dhimbje, fitojnë ndaj Apolonisë me gol të Stojkov". Panorama Sport. 15 Shkurt 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 6. ^ "Goli i parë, Stojkov: Ishte meritë e Prognit". Panorama Sport. 15 Shkurt 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 7. ^ "Java 26 – Flamurtari-Skenderbeu 0-1 (Stojkov) 08-03-2015". YouTube.com. 8 Mars 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 8. ^ "Korçarët thyejnë një tabu 39 vjeçare në Vlorë, fitojnë dhe marrin kreun, vendos Stojkov". Panorama Sport. 8 Mars 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 9. ^ "Goleadë në Korçë, Skënderbeu mposht 5-2 Partizanin, merr kryesimin". Gazeta Shqip. 13 Prill 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 10. ^ "Stojkov, largimi i radhës nga Skënderbeu". Panorama Sport. 27 Maj 2015. Marrë më 28 Maj 2015. 
 11. ^ Aco Stojkov te UEFA.com

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]