Strumica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Strumicë
Струмица
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Juglindor
Komuna Strumicë

Strumicë , (maqedonisht: Струмица/Strumica) është qytet në pjesën juglindore në Maqedoni. Në Strumicë ka rreth 60.000 banorë. Strumica është qendra administrative e Komunës me të njëjtin emër. Strumica presenton një qendër kulturore, politike, ekonomike dhe tregtare për rajonin juglindor të Maqedonisë. Emrin e Strumicës është sipas lumit me të njëjtin emër, Strumica e cila kalon në afërsi të shtetit maqedonas.Strumica (maqedonisht: Струмица) është qytet në pjesën juglindore të Republikës së Maqedonisë. Në Strumicë ka rreth 60.000 banorë. Strumica është qendra administrative e Komunës me të njëjtin emër. Strumica presenton një qendër kulturore, politike, ekonomike dhe tregtare për rajonin juglindor të Maqedonisë. Emrin e Strumicës është sipas lumit me të njëjtin emër, Strumica e cila kalon në afërsi të shtetit maqedonas.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

12.154 M2

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

345.433 BANORE

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]