Górnik Zabrze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KS Górnik Zabrze
Górnik Logo
Emri i plotëKlub Sportowy Górnik Zabrze
Pseudonimi(et)Górnicy
Themeluar1948
StadiumiStadiumi Ernest Pohl,
Zabrze, Polonia
Kapaciteti24.563
PresidentiFlag of Poland.svg Bartosz Sarnowski
TrajneriFlag of Poland.svg Marcin Brosz
LigaEkstrasklasa
2022/236. mesto
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Górnik Zabrze është një klub futbollit nga Zabrze, Polonia.

Triumfe dhe Arritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kampionë të Polonia: 14
    • 1957, 1959, 1961, 1962/63, 1963/64, 1964/65, 1965/66, 1966/67, 1970/71,1971/72, 1984/85, 1985/86, 1986/87, 1987/88.
  • Kupen: 6
    • 1964/65, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1970/71, 1971/72.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale (2017)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marcin Brosz (Menaxheri)

Redaktuar më 23 shkurt 2017 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
2 Flag of Poland.svg Mb Bartosz Kopacz
3 Flag of Poland.svg Mb Adam Wolniewicz
4 Flag of Poland.svg Mb Rafał Kosznik
5 Flag of Ukraine.svg Mb Oleksandr Shevelyukhin
6 Flag of Poland.svg Mf Aleksander Kwiek
7 Flag of Poland.svg Mf Rafał Kurzawa
8 Flag of Poland.svg Mf Konrad Nowak
10 Flag of Slovakia.svg Mf Erik Grendel
11 Flag of the Czech Republic.svg Sm David Ledecky
16 Flag of Poland.svg Mf Dariusz Pawłowski
17 Flag of Spain.svg Sm Igor Angulo
18 Flag of Poland.svg Mf Dawid Plizga
19 Flag of Poland.svg Mf Mariusz Przybylski
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
20 Flag of Poland.svg Sm Marcin Urynowicz
22 Flag of Poland.svg Mb Szymon Matuszek
25 Flag of Poland.svg Mf Łukasz Wolsztyński
26 Flag of Poland.svg Mb Adam Danch (Kapiteni)
27 Flag of Poland.svg Mf Szymon Żurkowski
28 Flag of Poland.svg Mb Maciej Ambrosiewicz
36 Flag of Poland.svg Mf Bartosz Pikul
93 Flag of Poland.svg Pt Wojciech Pawlowski
96 Flag of Poland.svg Pt Mateusz Kuchta
99 Flag of Poland.svg Pt Grzegorz Kasprzik
Flag of Spain.svg Mb Dani Suárez
Flag of Slovenia.svg Mf Sandi Arcon
Flag of Germany.svg Mb Meik Karwot

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Górnik Zabrze – Skuadra aktuale". 90minut.pl. 2017. Marrë më 23 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]