Górnik Zabrze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
KS Górnik Zabrze
Górnik Logo
Emri i plotë Klub Sportowy Górnik Zabrze
Nofka Górnicy
Themeluar 1948
Arena Stadiumi Ernest Pohl,
Zabrze, Polonia
(Kapaciteti: 5.520)
Presidenti Flag of Poland.svg Marek Pałus
Menaxheri Flag of Poland.svg Leszek Ojrzyński
Liga Ekstraklasa
2014/15 7. mesto
Ngjyrat si nikoqir
Ngjyrat si mysafir

Górnik Zabrze është një klub futbollit nga Zabrze, Polonia.

Triumfe dhe Arritje[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Kampionë të Polonia: 14
    • 1957, 1959, 1961, 1962/63, 1963/64, 1964/65, 1965/66, 1966/67, 1970/71,1971/72, 1984/85, 1985/86, 1986/87, 1987/88.
  • Kupen: 6
    • 1964/65, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1970/71, 1971/72.

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra aktuale (2015/16)[redakto | redakto tekstin burimor]

Leszek Ojrzyński (Menaxheri)
Radosław Sobolewski

Redaktuar më 28 gusht 2015 [1]

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
2 Flag of Poland.svg Mb Bartosz Kopacz
3 Flag of Poland.svg Mb Mateusz Słodowy
4 Flag of Poland.svg Mb Rafał Kosznik
5 Flag of Ukraine.svg Mb Oleksandr Shevelyukhin
6 Flag of Poland.svg Mf Rafał Kurzawa
7 Flag of Poland.svg Mf Radosław Sobolewski
8 Flag of Slovakia.svg Mf Erik Grendel
9 Flag of Poland.svg Mf Aleksander Kwiek]]
10 Flag of Poland.svg Mf Konrad Nowak]
11 Flag of Slovakia.svg Mf Roman Gergel
13 Flag of Poland.svg Mb Maciej Mańka
14 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mf Armin Ćerimagić
15 Flag of Poland.svg Sm Fabian Piasecki
16 Flag of Poland.svg Mf Michał Janota
17 Flag of Poland.svg Mb Dominik Sadzawicki
18 Flag of Poland.svg Mf Łukasz Madej
19 Flag of Poland.svg Mf Mariusz Przybylski
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
20 Flag of Poland.svg Sm Marcin Urynowicz
21 Flag of Poland.svg Mb Mariusz Magiera
22 Flag of Poland.svg Mb Kamil Cupriak
23 Flag of Poland.svg Sm Szymon Skrzypczak
24 Flag of Poland.svg Sm Maciej Korzym
25 20px Mf Dzikamai Gwaze
26 Flag of Poland.svg Mb Adam Danch (Kapiteni)
27 Flag of Poland.svg Mf Daniel Barbus
29 Flag of Poland.svg Pt Marcin Michalak
30 Flag of Poland.svg Mb Michał Teichman
33 Flag of Poland.svg Pt Sebastian Przyrowski]]
34 Flag of Poland.svg Sm Krzysztof Kiklaisz
35 Flag of Poland.svg Mf Jarosław Potoniec
38 Flag of Poland.svg Sm Bartosz Iwan
81 Flag of Slovakia.svg Mf Róbert Jež
99 Flag of Poland.svg Pt Grzegorz Kasprzik
-- Flag of Bulgaria.svg Mb Pavel Vidanov

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Górnik Zabrze – Skuadra aktuale". 90minut.pl. 2015. Marrë më 28 gusht 2015. 


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]