Jump to content

Kupa e Shqipërisë 2020-21

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2020-21.

Ky ishte edicioni i 69të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 4 Gusht 2020 me turin e parë dhe përfundoi në 31 Maj 2021 me ndeshjen finale.

KF Teuta ishin fituesit në fuqi, pasi fituan kupën e tyre të 4të edicionin e fundit. Trofeu u fitua nga KF Vllaznia, i shtati trofe kupe.

Të gjitha ndeshjet dhe turet u luajtën me një takim. Nëse rezultati i ndeshjes është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2021-22 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2019-20. Sezoni i rradhës: 2021-22.

Turi i 1rë Paraeliminator

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto ndeshje teke u luajtën më 4 Gusht 2020.

28 ekipe të Superiores, 2 të Kategorisë së Parë dhe 2 të Turit të 1rë Eliminator morën pjesë. Ndeshjet teke u luajtën më 2 Shtator 2020.


16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet teke u luajtën më 2 Shkurt 2021.


8 ekipet e kualifikuara nga turi i 2të luajtën në këtë tur. Këto ndeshje teke u luajtën më 11 Mars 2021.

Skuadra 1  Rezultati  Skuadra 2
KF Teuta 1 – 0 FK Kukësi
KF Laçi 0 – 0 (p.4ː3) FK Partizani
KF Vllaznia 1 – 0 KS Korabi
KS Dinamo 1 - 3 KF SkënderbeuKatër fituesit e cerek finaleve luajnë në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 15 Prill 2020.


Skuadra 1  Rezultati  Skuadra 2
KF Teuta 1 – 2 KF Skënderbeu
KF Vllaznia 1 – 0 KF Laçi


Dy fituesit e gjysmë finaleve luajnë ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 31 Maj 2021.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KF Skënderbeu 0 - 1 KF Vllaznia

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]