Kupa e Shqipërisë 2008-09

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2008-09.

Ky ishte edicioni i 57të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 24 shtator, 2008 me Turin e Parë dhe përfundoi në 6 maj, 2009 me ndeshjen Finale.

KS Vllaznia ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 6të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga FK Flamurtari[1].

Dy turet e para eliminatore u ndanë në 2 zona: Zona e Veriut dhe Zona e Jugut dhe u luajtën me sistem një takim. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2009-10 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2007-08. Sezoni i rradhës: 2009-10.

Turi i 1rë Eliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 24 shtator, 2008.

* Zona e Veriut

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Erzeni 2 - 1 Olimpik
Gramshi 3 - 1(shtesë) Clirimi Fier
Albpetrol 2 - 0(a) Egnatia
Iliria 2 - 0(a) Veleciku

* Zona e Jugut

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Tomori 3 - 0 Butrinti
Tepelena 4 - 0 Këlcyra
Vlora 5 - 1 Domosdova
Memaliaj 2 - 0(a) Pojani

Turi i 2të Eliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 2 tetor, 2008.

* Zona e Veriut

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Erzeni 0 - 1 Iliria
Gramshi 1 - 2(shtesë) Albpetrol

* Zona e Jugut

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Tomori 6 - 0 Memaliaj
Tepelena 2 - 0 Vlora

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 29 tetor & 12 nëntor, 2008*

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Albpetrol 0 - 1 - 0 - 1 Dinamo
Iliria 0 - 2 0 - 4 0 - 6 Besa
Gramozi 0 - 2 0 - 4 0 - 6 Shkumbini
Sopoti 0 - 4 1 - 4 1 - 8 Vllaznia
Pogradeci 0 - 1 0 - 2 0 - 3 Teuta
Dajti/Kamza 0 - 3 0 - 5 0 - 8 Apolonia
Luftëtari 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Kastrioti
Laci 2 - 1 1 - 3 3 - 4 Skënderbeu
Tepelena 1 - 5 - 1 - 5 Partizani
Tomori 1 - 3 0 - 5 1 - 8 Elbasani
Tërbuni 1 - 1 0 - 1 1 - 2 Tirana
Naftëtari 1 - 6 2 - 3 3 - 9 Flamurtari
Bilisht Sport 0 - 1 0 - 3 0 - 4 Bylis
Turbina 0 - 0 0 - 2 0 - 2 Lushnja
Skrapari 2 - 2 1 - 2 3 - 4 Besëlidhja
Ada 1 - 1 0 - 1 1 - 2 Burreli
  • Nuk dihen dy rezultate.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 3 & 17 dhjetor, 2008.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Skënderbeu 1 - 0 0 - 4 1 - 4 Dinamo
Kastrioti 1 - 2 0 - 3 1 - 5 Besa
Apolonia 0 - 0 0 - 2 0 - 2 Shkumbini
Teuta 1 - 0 1 - 3 2 - 3 Vllaznia
Burreli 0 - 1 0 - 5 0 - 6 Partizani
Besëlidhja 2 - 2 0 - 2 2 - 4 Elbasani
Lushnja 1 - 4 0 - 5 1 - 9 Tirana
Bylis 1 - 1 1 - 2 2 - 3 Flamurtari

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 25 shkurt & 11 Mars, 2009. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Shkumbini 1 - 1 1 - 0 2 - 1 KS Besa
KS Vllaznia 1 - 2 2 - 0(a)* 3 - 2 KS Dinamo
KF Tirana 0 - 0 2 - 0 2 - 0 KS Elbasani
KF Partizani 1 - 0 0 - 1 1 - 1(0 - 1)* FK Flamurtari
  • Ndeshja Dinamo-Vllaznia përfundoi 1-1, por ajo ju dha në tavolinë Vllaznisë 2-0 meqenëse Dinamo aktivizoi lojtarë të pafederuar.
  • Ndeshjet Partizani-Flamurtari 1-0 dhe Flamurtari-Partizani 1-0 (Partizani fitoi me penallti 5:4) u anuluan sepse u përdorën lojtarë të pafederuar nga të dy ekipet. U luajt vetëm një ndeshje e vetme në fushë asnjanëse e cila u fitua nga Flamurtari 1-0.

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 15 & 29 prill, 2009. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Vllaznia 0 - 0 0 - 1(shtesë) 0 - 1 KF Tirana
FK Flamurtari 1 - 0 1 - 1 2 - 1 KS Shkumbini

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në 6 maj, 2009. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Ekipi 1 Totali Ekipi 2
6 maj 2009, 16:00 Niko Dovana KF Tirana 1 - 2 FK Flamurtari

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]