Kupa e Republikës 1979-80

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1979-80.

Ky ishte edicioni i 28të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1979 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1980 me ndeshjet Finale.

KS Vllaznia ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 3të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Partizani. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive.

Sezoni i kaluar: 1978-79. Sezoni i rradhës: 1980-81.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht, 1979*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1980.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Partizani 5 - 3 3 - 0 8 - 3 Apolonia
Shkëndija Tiranë 0 - 1 0 - 2 0 - 3 Flamurtari
Naftëtari 1 - 0 1 - 4 2 - 4 Luftëtari
Skënderbeu 0 - 0 2 - 2 2 - 2 Besa
17 nëntori/Tirana 3 - 2 2 - 0 5 - 2 Dajti/Kamza
Lokomotiva/Teuta 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Dinamo
Traktori/Lushnja 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Vllaznia
Tomori 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Labinoti/Elbasani

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1980. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Dinamo 1 - 1 1 - 1 2 - 2(p) KF Tirana
FK Flamurtari 1 - 1 0 - 0 1 - 1 KF Partizani
KS Luftëtari 0 - 1 1 - 1 1 - 2 KF Skënderbeu
KS Elbasani 4 - 3 3 - 3 7 - 6 KS Vllaznia

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1980. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Elbasani 2 - 0 2 - 2 4 - 2 KF Skënderbeu
KS Dinamo 1 - 1 0 - 1 1 - 2 KF Partizani

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në maj, 1980. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
maj 1980 KS Elbasani 1 - 1 0 - 1 1 - 2 KF Partizani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]