Jump to content

Kupa e Shqipërisë 2016-17

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2016-17.

Ky ishte edicioni i 65të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 25 Shtator 2016 me turin e parë dhe përfundoi në 31 Maj 2017 me ndeshjen finale.

FK Kukësi ishin fituesit në fuqi, pasi fituan kupën e tyre të parë edicionin e fundit. Trofeu u fitua nga KF Tirana, trofeu i 16të rekord.

Turi i parë eliminator u luajt me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2017-18 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2015-16. Sezoni i rradhës: 2017-18.

Turi i 1rë Paraeliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto ndeshje u luajtën më 25 Shtator 2016.


Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

28 ekipe të Superiores, 2 të Kategorisë së Parë dhe 2 të Turit të 1rë Eliminator morën pjesë. Ndeshjet u luajtën më 28 Shtator & 5 Tetor 2016.


Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 26 Tetor dhe 16 Nëntor 2016.


Cerek Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

8 ekipet e kualifikuara nga turi i 2të luajtën në këtë tur. Këto ndeshje u luajtën më 1 dhe 15 Shkurt 2017.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Laçi 1 – 2 Skënderbeu 1-1 0-1
KS Besëlidhja 2 – 1 FK Flamurtari 2-1 0-0
KF Teuta 2 – 1 KF Vllaznia 2-0 0-1
KF Tirana 2 - 1 FK Kukësi 2-1 0-0

Gjysmë Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër fituesit e cerek finaleve luajnë në këtë tur. Ndeshjet luhen më 6 & 19 Prill 2017.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KS Besëlidhja 1-3 KF Tirana 1-1 0-2
KF Teuta 0-2 Skënderbeu 0-1 0-1

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy fituesit e gjysmë finaleve luajnë ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 31 Maj 2017.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KF Tirana 3 - 1 (shte) Skënderbeu

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Languages[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]