Kupa e Mbretit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

1938–39 Kupa e Shqipërisë (quajtur ndryshe Kupa e Mbretit, në nder të Mbretit Zog i Parë) ishte sezoni i parë kompetitiv i Kupës në Shqipëri. Ky kompeticion konsistoi në sistem ndeshjesh dyshe me një pjesëmarrje të gjerë prej tre divizionesh dhe 6 grupesh me 18 ekipe pjesëmarrëse gjithsej. Tre ekipe morën pjesë në Grupin kryesor (Grupi A) dhe luajtën ndeshjet për fituesin e Kupës; KF Tirana, Vllaznia Shkodër dhe Besa Kavajë. Kupa nisi më 11 dhjetor, 1938 dhe përfundoi më 22 janar, 1939.

KF Tirana e fitoi këtë Kupë.[1]

Sezoni i rradhës: 1948

Rezultatet në Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besa e Kavajës i shokoi 5 herë Kampionët e vendit, Tiranën duke i mundur në ndeshjen hapëse në Kavajë 2-1, duke bërë një fillim premtues. Tirana u rikhye në lojë duke thyer Vllazninë 5-3 në ndeshjen e rradhës. Besa nuk mundi të bënte të njëjtën gjë ndaj Vllaznisë në Kavajë, duke humbur këtë herë 1-2, duke barazuar të tre ekipet me pikë. Vllaznia sërish mundi Besën në Shkodër, ndërsa Tirana u hakmor ndaj humbjes së vetme duke mundur kavajasit në Tiranë 4-2 dhe eliminuar ata direkt nga kupa. Bardhebluve u mjaftonte vetëm barazimi në ndeshjen e fundit në Shkodër ndaj Vllaznisë për të siguruar trofeun e parë të kupës, por vendasit u shokuan kur Tirana fitoi 2-1 në Stadiumin Vojo Kushi, madje duke qenë në disavantazh 0-1 dhe ngritur kështu Kupën e 1rë të Shqipërisë.

Më poshtë janë ndeshjet në rendin e luajtur:

Besa Kavajë - Tirana 2-1
Tirana - Vllaznia 5-3
Besa Kavajë - Vllaznia 1-2
Vllaznia - Besa Kavajë 2-0
Tirana - Besa Kavajë 4-2
Vllaznia - Tirana 1-2

Tabela:

Tirana 6 pike 3 0 1 12-8
Vllaznia 4 pike 2 0 2 8-8
Besa 2 pike 1 0 3 5-9

Grupet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Klubi P F B H Sh Ps Pikë
1 Skënderbeu 4 3 0 1 13 4 6
2 Elbasani 4 2 0 2 6 7 4
3 Dragoj 4 1 0 3 3 12 2

Group C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz Club P F B H Sh Ps Pikë
1 Durrësi 6 5 1 0 22 3 11
2 Bardhyli 6 3 0 3 9 12 6
3 Ismail Qemali 6 2 2 2 8 11 6
4 Tomori 6 0 1 5 5 18 1

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kupa e Mbretit". Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2012. Marrë më 4 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]