Jump to content

Kupa e Republikës 1991-92

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1991-92.

Ky ishte edicioni i 40të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1991 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1992 me ndeshjen Finale.

KF Partizani ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 12të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Elbasani. Të gjithë ekipet u ndanë në 8 grupe me nga 6 skuadra secili, nga ku vetëm 2 ekipet e para të secilit grup kaluan direkt për në turin tjetër. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem një takim eliminator. Nëse rezultati i ndeshjes ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1992-93 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1990-91. Sezoni i rradhës: 1992-93.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1991*

Grupi 1

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Vllaznia 5 8
2 Korabi 5 6
3 Laci 5 5
4 Kukësi 5 5
5 Valbona 5 1
6 Veleciku 5 0

Grupi 2

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Kastrioti 5 8
2 Partizani 5 7
3 Burreli 5 7
4 Erzeni 5 5
5 Sh.Bashkuar Oficerave 5 1
6 Tërbuni 5 1

Grupi 3

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Besa 5 8
2 Tirana 5 8
3 Studenti 5 6
4 Kamza 5 5
5 Policani 5 0
6 Memaliaj 5 0

Grupi 4

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Flamurtari 5 9
2 Selenica 5 8
3 Butrinti 5 5
4 Luftëtari 5 4
5 Tepelena 5 2
6 Delvina 5 2

Grupi 5

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Albpetrol 5 8
2 Teuta 5 7
3 Apolonia 5 7
4 Bylis 5 5
5 Këlcyra 5 2
6 Përmeti 5 1

Grupi 6

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Pogradeci 5 6
2 Skënderbeu 5 6
3 Sopoti 5 4
4 Gramozi 5 3
5 Gramshi 5 1
6 Devolli 5 0

Grupi 7

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Naftëtari 5 7
2 Tomori 5 7
3 Shkumbini 5 4
4 Domosdova 5 2
5 Rrësheni 5 0
6 Dinamo 5 0

Grupi 8

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Besëlidhja 5 9
2 Elbasani 5 8
3 Lushnja 5 7
4 Turbina 5 3
5 Skrapari 5 1
6 Veleciku 5 0
  • Rezultatet nuk dihen, por vetëm renditja përfundimtare e secilit grup.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1992. Marrin pjesë 16 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Flamurtari 4 - 1 Naftëtari
Elbasani 1 - 1(p. 4-3) Vllaznia
Besa 6 - 0 Korabi
Partizani 1 - 1(p. 5-4) Kastrioti
Selenica 3 - 0 Besëlidhja
Tirana 3 - 2 Pogradeci
Albpetrol 2 - 1 Teuta
Tomori 1 - 0 Skënderbeu

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1992. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
FK Flamurtari 6 - 0 Selenica
KF Partizani 3 - 0 KS Tomori
KS Elbasani 1 - 0 KF Tirana
KS Besa 4 - 1 KF Albpetrol

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1992. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KS Besa 3 - 0 KF Partizani
KS Elbasani 5 - 0 FK Flamurtari

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1992. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1992, 16:30 Qemal Stafa 2700 KS Elbasani 2 - 1 KS Besa

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]