Kupa e Republikës 1954

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1954.

Ky ishte edicioni i 8të i Kupës në Shqipëri. Nisi në Pranverë, 1954 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1954 me ndeshjen Finale.

KS Dinamo ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 4të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Dinamo. Ndeshjet u luajtën me sistem një takim eliminator. Nëse rezultati ishte i barabartë, fituesi vendosej me short.

Sezoni i kaluar: 1953. Sezoni i rradhës: 1957.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1954.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Dinamo 2 - 0(a) Spartaku Vlorë
Spartaku Shkodër 1 - 0 Puna Elbasan/Elbasani
Puna Tiranë/Tirana 2 - 0 Puna Korcë/Skënderbeu
Spartaku Pogradec 2 - 1 Puna Shkodër/Vllaznia
Dinamo Durrës 2 - 0 Puna Kavajë/Besa
Puna Lushnjë/Lushnja 1 - 2 Luftëtari Sh.B.E.Hoxha
Puna Vlorë/Flamurtari 0 - 3 Partizani
Spartaku Tiranë 2 - 0 Puna Durrës/Teuta

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1954. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Spartaku Shkodër 0 - 0(2 - 1) Spartaku Pogradec
KS Dinamo 3 - 2 Spartaku Tiranë
KF Partizani 2 - 0 KF Tirana
Luftëtari Sh.B.E.Hoxha 3 - 0 Dinamo Durrës

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1954. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KS Dinamo 2 - 0(a) Luftëtari Sh.B.E.Hoxha
KF Partizani 4 - 2 Spartaku Shkodër

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1954. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

maj 1954 KS Dinamo 2 - 1 KF Partizani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]