Kupa e Republikës 1973-74

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1973-74.

Ky ishte edicioni i 22të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1973 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1974 me ndeshjen Finale.

KF Partizani ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 10të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Dinamo. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive.

Sezoni i kaluar: 1972-73. Sezoni i rradhës: 1974-75.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht, 1973*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1974.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Partizani 3 - 1 1 - 1 4 - 2 Luftëtari
17 nëntori/Tirana 2 - 2 0 - 1 2 - 3 Flamurtari
Besëlidhja 2 - 1 0 - 0 2 - 1 Naftëtari
Lokomotiva/Teuta 1 - 1 1 - 1 2 - 2(p) Traktori/Lushnja
Besa 0 - 0 0 - 1 0 - 1 Labinoti/Elbasani
Apolonia 0 - 5 2 - 1 2 - 6 Shkëndija Tiranë
Skënderbeu 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Dinamo
Tomori 2 - 1 1 - 7 3 - 8 Vllaznia

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1974. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Shkëndija Tiranë 2 - 2 0 - 2 2 - 4 KS Dinamo
KF Partizani 0 - 0 0 - 0 0 - 0(p) KS Elbasani
KS Besëlidhja 0 - 0 0 - 1 0 - 1 KS Lushnja
FK Flamurtari 0 - 0 1 - 1 1 - 1(p) KS Vllaznia

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1974. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Dinamo 1 - 0 1 - 0 2 - 0 KS Vllaznia
KS Lushnja 2 - 0 0 - 2 2 - 2(p) KF Partizani

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1974. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1974 KS Dinamo 1 - 0 KF Partizani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]