Kupa e Republikës 1986-87

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1986-87.

Ky ishte edicioni i 35të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1986 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1987 me ndeshjet Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 7të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Vllaznia. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1987-88 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1985-86. Sezoni i rradhës: 1987-88.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1986.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Ylli Kuq/Pogradeci 2 - 0 0 - 2 2 - 2(p) Tomori
Bistrica/Delvina 1 - 0 0 - 4 1 - 4 Besëlidhja
5 shtatori/Skrapari 2 - 3 0 - 2 2 - 5 Flamurtari
Studenti 0 - 1 2 - 4 2 - 5 Luftëtari
Minatori/Tepelena 2 - 1 0 - 4 2 - 5 Naftëtari
Butrinti 1 - 0 1 - 4 2 - 4 Labinoti/Elbasani
Vetëtima/Himara 1 - 0 0 - 4 1 - 4 Apolonia
Shkumbini 0 - 0 0 - 1 0 - 1 Partizani
31 korriku/Burreli 2 - 1 0 - 2 2 - 3 Lokomotiva/Teuta
Dajti/Kamza 0 - 5 1 - 3 1 - 8 Dinamo
Sopoti 1 - 0 1 - 0 2 - 0 Erzeni
Përparimi/Kukësi 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Skënderbeu
Kastrioti 0 - 0 0 - 3 0 - 3 Vllaznia
24 maji/Përmeti 2 - 0 0 - 0 2 - 0 Traktori/Lushnja
Korabi 2 - 0 1 - 1 3 - 1 Besa
Ballshi Ri/Bylis 0 - 0 0 - 4 0 - 4 17 nëntori/Tirana

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1987.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Besëlidhja 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Vllaznia
Labinoti/Elbasani 2 - 2 1 - 1 3 - 3 17 nëntori/Tirana
Ylli Kuq/Pogradeci 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Lokomotiva/Teuta
Naftëtari 1 - 1 1 - 5 2 - 6 Partizani
Sopoti 1 - 1 1 - 6 2 - 7 Flamurtari
Dinamo 2 - 1 1 - 1 3 - 2 Skënderbeu
Korabi 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Luftëtari
24 maji/Përmeti 0 - 2 2 - 2 2 - 4 Apolonia

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1987. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Vllaznia 2 - 0 0 - 1 2 - 1 KF Tirana
KF Partizani 1 - 0 0 - 0 1 - 0 KS Teuta
KS Luftëtari 4 - 2 0 - 1 4 - 3 KS Dinamo
KF Apolonia 0 - 1 1 - 1 1 - 2 FK Flamurtari

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1987. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Luftëtari 1 - 1 0 - 0 1 - 1 FK Flamurtari
KS Vllaznia 3 - 2 2 - 2 5 - 4 KF Partizani

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndesher u luajtën në maj, 1987. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Vajtje Kthim Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1987 KS Vllaznia 3 - 0 1 - 3 4 - 3 FK Flamurtari

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]