Kupa e Republikës 1989-90

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1989-90.

Ky ishte edicioni i 38të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1989 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1990 me ndeshjen Finale.

KS Dinamo ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 11të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Dinamo. Të gjithë ekipet u ndanë në 4 grupe me nga 7 skuadra secili, nga ku vetëm 2 ekipet e para të secilit grup kaluan direkt për në cerek finale. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1990-91 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1988-89. Sezoni i rradhës: 1990-91.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1989*

Grupi A

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Flamurtari 6 11
2 17 nëntori/Tirana 6 9
3 Tomori 6 6
4 Kastrioti 6 6
5 5 shtatori/Skrapari 6 5
6 31 korriku/Burreli 6 4
7 Minatori/Tepelena 6 1

Grupi B

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Vllaznia 6 9
2 24 maji/Përmeti 6 8
3 Luftëtari 6 8
4 Traktori/Lushnja 6 6
5 Labinoti/Elbasani 6 5
6 Butrinti 6 5
7 Minatori/Tepelena 6 1

Grupi C

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Lokomotiva/Teuta 6 11
2 Apolonia 6 9
3 Besëlidhja 6 7
4 Përparimi/Kukësi 6 5
5 Korabi 6 4
6 Tërbuni 6 4
7 Valbona/Tropoja 6 2

Grupi D

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Partizani 6 11
2 Dinamo 6 10
3 Ylli Kuq/Pogradeci 6 7
4 Skënderbeu 6 6
5 Sopoti 6 4
6 Gramozi 6 3
7 10 korriku/Gramshi 6 0
  • Rezultatet nuk dihen, por vetëm renditja përfundimtare e secilit grup.

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1990. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Përmeti 1 - 0 0 - 3 1 - 3 FK Flamurtari
KF Tirana 1 - 0 0 - 2 1 - 2 KS Vllaznia
KS Dinamo 1 - 1 2 - 1 3 - 2 KS Teuta
KF Apolonia 2 - 0 0 - 1 2 - 1 KF Partizani

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1990. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Dinamo 0 - 0 0 - 0 0 - 0(p. 4-3) KS Vllaznia
KF Apolonia 1 - 1 0 - 1 1 - 2 FK Flamurtari

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1990. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1990, 17:00 Niko Dovana 3000 KS Dinamo 1 - 1(p. 4 - 2) FK Flamurtari

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]