Jump to content

Kupa e Republikës 1988-89

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1988-89.

Ky ishte edicioni i 37të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1988 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1989 me ndeshjet Finale.

FK Flamurtari ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 2të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Dinamo. Të gjithë ekipet u ndanë në 4 grupe me nga 6 skuadra secili, nga ku vetëm 2 ekipet e para të secilit grup kaluan direkt për në cerek finale. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1989-90 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1987-88. Sezoni i rradhës: 1989-90.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1988*

Grupi A

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 17 nëntori/Tirana 5 8
2 Skënderbeu 5 6
3 Ballshi Ri/Bylis 5 4
4 Luftëtari 5 4
5 Labinoti/Elbasani 5 4
6 Minatori/Tepelena 5 4

Grupi B

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Partizani 5 8
2 Vllaznia 5 6
3 Lokomotiva/Teuta 5 6
4 Korabi 5 6
5 Përparimi/Kukësi 5 6
6 Turbina/Cërriku 5 0

Grupi C

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Besëlidhja 5 8
2 Traktori/Lushnja 5 7
3 24 maji/Përmeti 5 6
4 Ylli Kuq/Pogradeci 5 4
5 Apolonia 5 3
6 5 shtatori/Skrapari 5 2

Grupi D

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Dinamo 5 8
2 Tomori 5 6
3 Flamurtari 5 4
4 Erzeni 5 4
5 Besa 5 4
6 Kastrioti 5 4
  • Rezultatet nuk dihen, por vetëm renditja përfundimtare e secilit grup.

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1989. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Vllaznia 1 - 1 1 - 4 2 - 5 KS Dinamo
KF Skënderbeu 1 - 0 2 - 5 3 - 5 KS Besëlidhja
KS Lushnja 1 - 1 0 - 3 1 - 4 KF Partizani
KF Tirana 0 - 0 1 - 1 1 - 1 KS Tomori

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1989. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 0 - 1 0 - 0 0 - 1 KS Dinamo
KF Partizani 1 - 0 4 - 0 5 - 0 KS Besëlidhja

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në maj, 1989. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1989, 17:00 Qemal Stafa 4000 KS Dinamo 0 - 0(3 - 1) KF Partizani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]