Kupa e Republikës 2005-06

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kupa e Shqipërisë 2005-06)
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2005-06.

Ky ishte edicioni i 54të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 28 gusht, 2005 me Turin e Parë dhe përfundoi në 10 maj, 2006 me ndeshjen Finale.

KS Teuta ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 3të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana[1].

Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2006-07 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2004-05. Sezoni i rradhës: 2006-07.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 28 gusht & 4 shtator, 2005.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Memaliaj 1 - 3 1 - 1 2 - 4 Delvina
Maliqi 1 - 1 0 - 1 1 - 2 Devolli
Iliria 3 - 0 3 - 2 6 - 2 Dajti/Kamza
Cakrani 5 - 0 2 - 0 7 - 0 Bylis
Tërbuni 0 - 1 1 - 3 1 - 4 Veleciku
Korabi 1 - 3 1 - 4 2 - 7 Burreli
Përmeti 2 - 0 1 - 1 3 - 1 Gramozi
Gramshi 3 - 0 0 - 3 3 - 3(p. 2-4) Sopoti

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 20 & 27 shtator, 2005.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Ada 0 - 2 1 - 3 1 - 5 Partizani
Iliria 0 - 3 2 - 4 2 - 7 Tirana
Egnatia 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Besa
Kastrioti 2 - 0 0 - 0 2 - 0 Laci
Erzeni 0 - 1 0 - 2(a) 0 - 3 Shkumbini
Burreli 1 - 1 0 - 4 1 - 5 Dinamo
Turbina 2 - 6 0 - 0 2 - 6 Elbasani
Besëlidhja 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Teuta
Devolli 1 - 0 0 - 1 1 - 1(p. 3-4) Skënderbeu
Tepelena 2 - 3 0 - 3 2 - 6 Apolonia
Delvina 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Butrinti
Veleciku 1 - 4 0 - 7 1 - 11 Vllaznia
Tomori 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Lushnja
Përmeti 3 - 1 0 - 3 3 - 4 Luftëtari
Cakrani 1 - 2 0 - 7 1 - 9 Flamurtari
Sopoti 0 - 2 0 - 5 0 - 7 Pogradeci

Turi i 3të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 19 & 26 tetor, 2005.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Besa 1 - 1 1 - 2 2 - 3 Vllaznia
Flamurtari 0 - 2 1 - 1 1 - 3 Teuta
Butrinti 1 - 0 0 - 4 1 - 4 Shkumbini
Luftëtari 0 - 1 1 - 3 1 - 4 Lushnja
Pogradeci 2 - 0 1 - 5 3 - 5 Elbasani
Kastrioti 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Partizani
Skënderbeu 0 - 2 1 - 6 1 - 8 Dinamo
Apolonia 0 - 1 2 - 5 2 - 6 Tirana

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në shkurt & Mars, 2006. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 1 - 1 3 - 2 4 - 3 FK Partizani
KS Teuta 3 - 3 1 - 3 4 - 6 KF Elbasani
KS Dinamo 4 - 0 2 - 0 6 - 0 KS Lushnja
KF Vllaznia 1 - 0 2 - 0 3 - 0 KS Shkumbini

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në prill & maj, 2006. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Vllaznia 2 - 0 1 - 2 3 - 2 KF Elbasani
KF Tirana 4 - 2 0 - 1 4 - 3 KS Dinamo

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në 10 maj, 2006. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
10 maj 2006, 19:00 Roza Haxhiu 4400 KF Tirana 1 - 0 KF Vllaznia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]