Kupa e Shqipërisë 2019-20

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2019-20.

Ky ishte edicioni i 68të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 4 Shtator 2019 me turin e parë dhe përfundoi në 2 Gusht 2020 me ndeshjen finale.

FK Kukësi ishin fituesit në fuqi, pasi fituan kupën e tyre të 2të edicionin e fundit. Trofeu u fitua nga KF Teuta, i katërti trofe kupe.

Turi i parë eliminator u luajt me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2020-21 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2018-19. Sezoni i rradhës: 2020-21.

Turi i 1rë Paraeliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto ndeshje u luajtën më 4 Shtator 2018.


Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

28 ekipe të Superiores, 2 të Kategorisë së Parë dhe 2 të Turit të 1rë Eliminator morën pjesë. Ndeshjet u luajtën më 18/19 Shtator & 1/2 Tetor 2019.


Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 29/30 Janar & 2 Shkurt 2020.


Cerek Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

8 ekipet e kualifikuara nga turi i 2të luajtën në këtë tur. Këto ndeshje u luajtën më 11 & 24 Qershor 2020.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KF Apolonia 2 – 5 FK Kukësi 1-2 1-3
KF Bylis 2 – 1 KF Skënderbeu 1-0 1-1
KF Teuta 3 – 2 KF Vllaznia 1-0 2-2
KF Tirana 6 - 2 KF Besëlidhja 5-1 1-1Gjysmë Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër fituesit e cerek finaleve luajnë në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 2 & 15 Korrik 2020.


Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
FK Kukësi 1 – 2 KF Teuta 0-0 1-2
KF Tirana 3 – 2 KF Bylis 2-0 1-2


Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy fituesit e gjysmë finaleve luajnë ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 2 Gusht 2019.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KF Teuta 2 - 0 KF Tirana

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Languages[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]