Kupa e Shqipërisë 2018-19

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2018-19.

Ky ishte edicioni i 67të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 2 Shtator 2018 me turin e parë dhe përfundoi në 2 Qershor 2019 me ndeshjen finale.

KF Skënderbeu ishin fituesit në fuqi, pasi fituan kupën e tyre të 1rë edicionin e fundit. Trofeu u fitua nga FK Kukësi, i dyti trofe kupe.

Turi i parë eliminator u luajt me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2019-20 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2017-18. Sezoni i rradhës: 2019-20.

Turi i 1rë Paraeliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto ndeshje u luajtën më 2 Shtator 2018.


Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

28 ekipe të Superiores, 2 të Kategorisë së Parë dhe 2 të Turit të 1rë Eliminator morën pjesë. Ndeshjet u luajtën më 12 & 26 Shtator 2018.


Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 22 Janar & 6 Shkurt 2019.


Cerek Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

8 ekipet e kualifikuara nga turi i 2të luajtën në këtë tur. Këto ndeshje u luajtën më 12 Mars dhe 3 Prill 2019.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KS Kamza KF Skënderbeu Korçë - -
KF Partizani 1 – 3 KS Luftëtari 1-2 0-1
KF Teuta 2 – 3 FK Kukësi 2-2 0-1
KF Tirana 3 - 2 Laçi 3-0 0-2Gjysmë Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër fituesit e cerek finaleve luajnë në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 24 Prill dhe 8 Maj 2019.


Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
FK Kukësi 5 – 2 KF Skënderbeu 2-1 3-1
KF Tirana 5 – 3 KS Luftëtari 5-3 0-0


Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy fituesit e gjysmë finaleve luajnë ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 2 Qershor 2019.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
FK Kukësi 2 - 1 KF Tirana

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Languages[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]