Kupa e Republikës 1974-75

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1974-75.

Ky ishte edicioni i 23të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1974 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1975 me ndeshjet Finale.

KS Dinamo ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 8të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Elbasani. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive.

Sezoni i kaluar: 1973-74. Sezoni i rradhës: 1975-76.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht, 1974*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1975.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
17 nëntori/Tirana 2 - 0 0 - 3 2 - 3 Lokomotiva/Teuta
Partizani 6 - 0 1 - 2 7 - 2 Besa
Punëtori/Albpetrol 0 - 1 0 - 2 0 - 3 Luftëtari
Vllaznia 1 - 0 1 - 3 2 - 3 Dinamo
Labinoti/Elbasani 0 - 0 2 - 0 2 - 0 Naftëtari
Flamurtari 1 - 0 1 - 1 2 - 1 Traktori/Lushnja
Skënderbeu 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Shkëndija Tiranë
Apolonia 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Besëlidhja

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1975. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Partizani 1 - 2 0 - 0 1 - 2 KF Dinamo
KS Besëlidhja 1 - 0 0 - 1 1 - 1(p) KS Luftëtari
KS Teuta 2 - 0 0 - 1 2 - 1 Shkëndija Tiranë
FK Flamurtari 2 - 1 1 - 4 3 - 5 KS Elbasani

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1975. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Elbasani 0 - 0 0 - 0 5 - 4 KF Dinamo
KS Besëlidhja 0 - 0 0 - 1 0 - 1 KS Teuta

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në maj, 1975. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
maj 1975 KS Teuta 0 - 0 0 - 1 0 - 1 KS Elbasani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]