Kupa e Republikës 1995-96

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1995-96.

Ky ishte edicioni i 44të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1995 me Turin e Parë dhe përfundoi në 15 maj, 1996 me ndeshjen Finale.

KS Teuta ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 1rë edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1996-97 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1994-95. Sezoni i rradhës: 1996-97.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1995.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Memaliaj 1 - 3 1 - 6 2 - 9 Tirana
Gramozi 1 - 2 0 - 2(a) 1 - 4 Teuta
Bylis 1 - 2 0 - 4 1 - 6 Partizani
Durrësi 0 - 2 1 - 3 1 - 5 Flamurtari
Përmeti 2 - 3 1 - 5 3 - 8 Luftëtari
Butrinti 1 - 1 2 - 3 3 - 4 Albpetrol
Korabi 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Shkumbini
Cërriku 1 - 4 0 - 4 1 - 8 Dinamo
Naftëtari 1 - 3 0 - 5 1 - 8 Tomori
Rrogozhina 1 - 0 0 - 3 2 - 3 Apolonia
Burreli 2 - 2 0 - 0 2 - 2 Vllaznia
Pogradeci 1 - 4 0 - 2 1 - 6 Elbasani
Lushnja 0 - 0 0 - 5 0 - 5 Besëlidhja
Kastrioti 2 - 1 2 - 1 4 - 2 Iliria
Sopoti 2 - 0 0 - 2 2 - 2(p) Laci
Skënderbeu 1 - 1 0 - 0 1 - 1 Besa

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1996.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Kastrioti 0 - 1 1 - 3 1 - 4 Tirana
Besa 0 - 0 0 - 3 0 - 3 Teuta
Laci 3 - 1 0 - 3 3 - 4 Partizani
Vllaznia 4 - 0 1 - 1 5 - 1 Albpetrol
Flamurtari 1 - 0 0 - 1 1 - 1(p. 5-4) Besëlidhja
Luftëtari 2 - 1 0 - 2 2 - 3 Elbasani
Apolonia 0 - 0 0 - 2 0 - 2 Shkumbini
Tomori 1 - 2 0 - 5 1 - 7 Dinamo

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1996. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Dinamo 2 - 1 1 - 0 3 - 1 KF Partizani
KS Shkumbini 1 - 0 0 - 4 1 - 4 FK Flamurtari
KF Tirana 2 - 0 1 - 0 3 - 0 KS Elbasani
KS Teuta 1 - 1 1 - 1 2 - 2(p) KS Vllaznia

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1996. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
FK Flamurtari 1 - 1 2 - 1 3 - 2 KS Teuta
KF Tirana 1 - 0 3 - 1 4 - 1 KS Dinamo

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1996. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
15 maj 1996, 18:00 Qemal Stafa 5500 KF Tirana 1 - 1(p. 4-3) FK Flamurtari

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]