Kupa e Republikës 1985-86

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1985-86.

Ky ishte edicioni i 34të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1985 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1986 me ndeshjen Finale.

KF Flamurtari ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 1rë edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1986-87 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1984-85. Sezoni i rradhës: 1986-87.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1985. FK Flamurtari kalon direkt në turin tjetër si fitues në fuqi.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
5 shtatori/Skrapari 3 - 2 1 - 2 4 - 4 Lokomotiva/Teuta
Minatori/Tepelena 0 - 3 1 - 1 1 - 4 Luftëtari
24 maji/Përmeti 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Tomori
Kastrioti 0 - 0 0 - 2 0 - 2 Partizani
Shkumbini 1 - 1 2 - 3 3 - 4 Apolonia
Sopoti 2 - 1 0 - 1 2 - 2 Traktori/Lushnja
Vetëtima/Himara 2 - 0 0 - 3 2 - 3 Naftëtari
Butrinti 2 - 1 1 - 3 3 - 4 Labinoti/Elbasani
31 korriku/Burreli 1 - 1 1 - 2 2 - 3 Besëlidhja
Erzeni 1 - 0 2 - 1 3 - 1 Shkëndija Tiranë
Korabi 3 - 0 0 - 4 3 - 4 Skënderbeu
Ylli Kuq/Pogradeci 0 - 0 1 - 1 1 - 1 Besa
Bistrica/Delvina 2 - 2 2 - 4 4 - 6 Dinamo
Turbina/Cërriku 1 - 1 0 - 4 1 - 5 17 nëntori/Tirana
Përparimi/Kukësi 2 - 3 0 - 7 2 - 10 Vllaznia
Flamurtari - - - Mbajtësit e kupës

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1986.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Labinoti/Elbasani 2 - 0 0 - 3 2 - 3 17 nëntori/Tirana
Partizani 2 - 1 1 - 2 3 - 3(p) Dinamo
Ylli Kuq/Pogradeci 3 - 2 0 - 7 3 - 9 Vllaznia
Skënderbeu 1 - 0 1 - 1 2 - 1 Luftëtari
Naftëtari 1 - 3 1 - 1 2 - 4 Tomori
Besëlidhja 1 - 0 1 - 4 2 - 4 Apolonia
Erzeni 0 - 0 0 - 0 0 - 0(p) Lokomotiva/Teuta
Traktori/Lushnja 1 - 2 1 - 4 2 - 6 Flamurtari

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1986. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Partizani 0 - 1 2 - 0 2 - 1 FK Flamurtari
KF Skënderbeu 1 - 1 0 - 0 1 - 1 KS Vllaznia
KF Erzeni 2 - 1 1 - 4 3 - 5 KS Tomori
KF Apolonia 1 - 1 2 - 4 3 - 5 KF Tirana

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1986. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 2 - 1 0 - 0 1 - 1 KF Partizani
KS Vllaznia 4 - 1 0 - 1 4 - 2 KS Tomori

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1986. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1986 Qemal Stafa 6500 KF Tirana 3 - 1 KS Vllaznia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]