Kupa e Republikës 1996-97

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1996-97.

Ky ishte edicioni i 45të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1996 me Turin e Parë dhe përfundoi në qershor, 1997 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 9të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Partizani. Turet e para u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Më pas, ndeshjet gjysmë finale dhe finale u luajtën me një takim eliminator. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1997-98 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1995-96. Sezoni i rradhës: 1997-98.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1996*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1997.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Albpetrol 0 - 3 1 - 1 1 - 4 Besa
Elbasani 3 - 2 0 - 2 3 - 4 Olimpik/Dinamo
Laci 2 - 1 0 - 1 2 - 2 Apolonia
Lushnja 0 - 0 1 - 0 1 - 0 Tirana
Luftëtari 1 - 0 0 - 1 1 - 1(p. 4-5) Partizani
Skënderbeu 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Teuta
Tomori 2 - 2 0 - 4 2 - 6 Flamurtari
Vllaznia 3 - 1 1 - 2 4 - 3 Albania Tabak/Sopoti

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1997. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Besa 3 - 2 0 - 1 3 - 3 FK Flamurtari
KF Apolonia 1 - 1 0 - 0 1 - 1 KS Dinamo
KS Lushnja 1 - 0 0 - 0 1 - 0 KS Teuta
KS Vllaznia 2 - 0 0 - 3 2 - 3 KF Partizani

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1997. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KF Partizani 2 - 1 KS Lushnja
KS Dinamo 0 - 2 FK Flamurtari

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në qershor, 1997. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
qershor 1997, 16:00 Qemal Stafa 2000 KF Partizani 2 - 2(p. 4-3) FK Flamurtari

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]