Kupa e Republikës 1953

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1953.

Ky ishte edicioni i 7të i Kupës në Shqipëri. Nisi në Pranverë, 1953 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1953 me ndeshjen Finale.

KS Dinamo ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 3të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Dinamo. Ndeshjet u luajtën me sistem një takim eliminator. Nëse rezultati ishte i barabartë, fituesi vendosej me short.

Sezoni i kaluar: 1952. Sezoni i rradhës: 1954.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1953.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Dinamo Shkodër 4 - 1 Uzina F.Duhanit Shkodër
Puna Durrës/Teuta 2 - 0 Spartaku Pogradec
Komb.Tekstileve Stalin 1 - 0 Teknikumi Fizk.Tiranë
Puna Vlorë/Flamurtari 1 - 2 Puna Berat/Tomori
Garnizoni Durrës 2 - 1 Puna Lushnjë/Lushnja
Puna Q.Stalin/Naftëtari 2 - 0(a) Puna Tepelenë/Tepelena
Spartaku Tiranë 1 - 1(short) Puna Kavajë/Besa
Spartaku Korcë 1 - 0 Puna Korcë/Skënderbeu

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1953*

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Garnizoni Durrës 4 - 1 Puna Q.Stalin/Naftëtari
Puna Durrës/Teuta 2 - 0(a) Dinamo Shkodër
Puna Berat/Tomori 3 - 1 Komb.Tekstileve Stalin
Spartaku Korcë 0 - 1 Spartaku Tiranë
Partizani - Panjohur
Dinamo - Panjohur
Puna Shkodër/Vllaznia - Panjohur
Puna Tiranë/Tirana - Panjohur
  • Disa rezultate dhe kundërshtarë nuk dihen.

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1953. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KS Teuta 0 - 3 KS Dinamo
KF Tirana 4 - 0 Garnizoni Durrës
KS Vllaznia 1 - 1(short) Spartaku Tiranë
KF Partizani 10 - 0 KS Tomori

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1953. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KS Dinamo 3 - 0 KF Tirana
KF Partizani 3 - 0 Spartaku Tiranë

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1953. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

maj 1953 KS Dinamo 2 - 0 KF Partizani

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]