Kupa e Shqipërisë 2006-07

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2006-07.

Ky ishte edicioni i 55të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 27 gusht, 2006 me Turin e Parë dhe përfundoi në 16 maj, 2007 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 13të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Besa[1].

Dy turet e para u luajtën me sistem një takim eliminator. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2007-08 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2005-06. Sezoni i rradhës: 2007-08.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 27 gusht, 2006.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Egnatia 3 - 0 Skrapari
Përparimi/Kukësi 2 - 0(a) Plugu
Iliria 4 - 0 Olimpik
Dajti/Kamza 5 - 0 Clirimi
Policani 2 - 1 Naftëtari
Veleciku 2 - 1 Korabi
Butrinti 2 - 1 Këlcyra
Gramozi 2 - 1 Pojani
Përmeti 3 - 2 Memaliaj
Cakrani 2 - 1 Albpetrol
Delvina 3 - 0 Bylis
Maliqi 3 - 0 Domosdova

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 10 shtator, 2006.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Egnatia 2 - 1 Veleciku
Iliria 2 - 0 Polocani
Butrinti 2 - 0(a) Maliqi
Gramozi 2 - 1 Delvina
Përmeti 0 - 0(p. 2-3) Cakrani
Dajti/Kamza 2 - 0(a) Përparimi/Kukësi

Turi i 3të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 20 & 27 shtator, 2006.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Egnatia 0 - 5 0 - 1 0 - 6 Besa
Iliria 2 - 3 0 - 3 2 - 6 Dinamo
Sopoti 2 - 2 0 - 7 2 - 9 Shkumbini
Dajti/Kamza 1 - 1 0 - 1 1 - 2 Elbasani
Laci 1 - 2 1 - 1 2 - 3 Kastrioti
Tepelena 1 - 1 0 - 2(a) 1 - 3 Skënderbeu
Turbina 2 - 6 0 - 0 2 - 6 Elbasani
Besëlidhja 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Teuta
Devolli 1 - 0 0 - 1 1 - 1(p. 3-4) Skënderbeu
Turbina 7 - 2 2 - 2 9 - 4 Pogradeci
Burreli 0 - 0 1 - 5 1 - 5 Flamurtari
Cakrani 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Tirana
Gramozi 1 - 2 2 - 2 3 - 4 Partizani
Bilisht Sport 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Apolonia
Besëlidhja 2 - 0 0 - 5 2 - 5 Luftëtari
Gramshi 0 - 1 0 - 5 0 - 6 Teuta
Butrinti 1 - 3 1 - 7 2 - 10 Vllaznia
Erzeni 5 - 1 0 - 2 5 - 3 Tomori
Ada 2 - 1 1 - 5 3 - 6 Lushnja

Turi i 4të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 25 tetor & 22 nëntor, 2006.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Turbina 2 - 0 0 - 0 2 - 0 Elbasani
Flamurtari 1 - 4 0 - 1 1 - 5 Shkumbini
Skënderbeu 2 - 3 0 - 1 2 - 4 Dinamo
Kastrioti 3 - 0 0 - 4 3 - 4 Besa
Erzeni 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Tirana
Apolonia 1 - 2 0 - 0 1 - 2 Teuta
Lushnja 0 - 1 0 - 1 0 - 2 Partizani
Luftëtari 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Vllaznia

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në shkurt & Mars, 2007. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Shkumbini 4 - 0 2 - 1 6 - 1 KF Turbina
KS Teuta 2 - 1 2 - 2 4 - 3 KF Tirana
KS Besa 1 - 2 2 - 0 3 - 2 KS Dinamo
KS Vllaznia 1 - 1 0 - 0 1 - 1 KF Partizani

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në prill & maj, 2007. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Teuta 0 - 0 1 - 1 1 - 1 KF Partizani
KS Shkumbini 3 - 3 1 - 1 4 - 4 KS Besa

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në 10 maj, 2007. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
16 maj 2007, 18:00 Qemal Stafa 6500 KS Besa 3 - 2 KS Teuta

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]