Kupa e Republikës 1983-84

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1983-84.

Ky ishte edicioni i 32të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1983 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1984 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 5të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive.

Sezoni i kaluar: 1982-83. Sezoni i rradhës: 1984-85.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1983.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Korabi 3 - 2 0 - 2 3 - 4 Labinoti/Elbasani
Besëlidhja 1 - 0 1 - 1 2 - 1 Luftëtari
Tërbuni 1 - 2 1 - 4 2 - 6 17 nëntori/Tirana
Turbina 2 - 4 1 - 6 3 - 10 Vllaznia
Shkumbini 2 - 3 0 - 0 2 - 3 Lokomotiva/Teuta
Erzeni 2 - 0 1 - 2 3 - 2 Naftëtari
Përparimi/Kukësi 3 - 1 0 - 4 3 - 5 Skënderbeu
Kastrioti 4 - 1 1 - 3 5 - 4 Traktori/Lushnja
Butrinti 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Partizani
Shkëndija Tiranë 0 - 0 1 - 4 1 - 4 31 korriku/Burreli
Dajti/Kamza 0 - 4 0 - 6 0 - 10 Dinamo
Minatori/Tepelena 2 - 0 0 - 3 2 - 3 Tomori
24 maji/Përmeti 3 - 0 0 - 5 3 - 5 Flamurtari
Punëtori/Albpetrol 2 - 4 2 - 3 4 - 7 Besa
Vetëtima/Himara 0 - 0 1 - 1 1 - 1 Dinamo Shpresa U-21
Bistrica/Delvina 3 - 1 0 - 6 3 - 7 Apolonia

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1984.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Labinoti/Elbasani 1 - 2 0 - 0 1 - 2 Besëlidhja
Partizani 1 - 1 4 - 1 5 - 2 31 korriku/Burreli
Dinamo 0 - 0 0 - 1 0 - 1 Vllaznia
Tomori 1 - 0 1 - 3 2 - 3 17 nëntori/Tirana
Vetëtima/Himara 1 - 3 1 - 4 2 - 7 Lokomotiva/Teuta
Erzeni 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Flamurtari
Kastrioti 2 - 1 0 - 2 2 - 3 Skënderbeu
Apolonia 1 - 0 2 - 2 3 - 2 Besa

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1984. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Partizani 2 - 1 0 - 0 2 - 1 KS Besëlidhja
KS Vllaznia 0 - 1 1 - 2 1 - 3 KF Tirana
KF Apolonia 1 - 0 0 - 0 1 - 0 KF Skënderbeu
FK Flamurtari 2 - 0 0 - 1 2 - 1 KS Teuta

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1984. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
FK Flamurtari 2 - 0 1 - 1 3 - 1 KF Partizani
KF Apolonia 0 - 1 1 - 4 1 - 5 KF Tirana

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1984. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1984 Loro Borici 6200 KF Tirana 2 - 1 FK Flamurtari

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]