Kupa e Republikës 1971-72

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1971-72.

Ky ishte edicioni i 20të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1971 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1972 me ndeshjet Finale.

KS Dinamo ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 7të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Vllaznia. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive.

Sezoni i kaluar: 1970-71. Sezoni i rradhës: 1972-73.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht, 1971*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1972.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Besa 6 - 0 1 - 2 7 - 2 Traktori/Lushnja
Partizani 3 - 1 2 - 0 5 - 1 Studenti
Flamurtari 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Tomori
Lokomotiva/Teuta 2 - 0 0 - 3 2 - 3 Skënderbeu
Besëlidhja 0 - 1 0 - 1 0 - 2 Dinamo
Luftëtari 0 - 2 0 - 3 0 - 5 17 nëntori/Tirana
Shkëndija Tiranë 0 - 3 1 - 3 1 - 6 Labinoti/Elbasani
Apolonia 0 - 3 0 - 6 0 - 9 Vllaznia

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1972. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Besa 3 - 0 3 - 0 6 - 0 KF Tirana
KS Dinamo 2 - 0 2 - 1 4 - 1 KS Elbasani
KS Vllaznia 3 - 0 2 - 2 5 - 2 KF Skënderbeu
KF Partizani 4 - 1 2 - 0 6 - 1 KS Tomori

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1972. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Besa 0 - 0 1 - 1 1 - 1(p) KS Dinamo
KS Vllaznia 1 - 1 2 - 1 3 - 2 KF Partizani

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në maj, 1972. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
maj 1972 KS Besa 2 - 0 0 - 2 2 - 2(p) KS Vllaznia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]