Kupa e Republikës 1972-73

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1972-73.

Ky ishte edicioni i 21të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1972 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1973 me ndeshjen Finale.

KS Vllaznia ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 2të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Partizani. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive.

Sezoni i kaluar: 1971-72. Sezoni i rradhës: 1973-74.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht, 1972*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1973.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Dinamo 2 - 0 1 - 1 3 - 1 Besa
Vllaznia 2 - 1 1 - 0 3 - 1 17 nëntori/Tirana
Flamurtari 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Partizani
Besëlidhja 2 - 0 0 - 3 2 - 3 Shkëndija Tiranë
Skënderbeu 2 - 0 1 - 0 3 - 0 Studenti
Apolonia 1 - 0 2 - 2 3 - 2 Tomori
Traktori/Lushnja 2 - 0 1 - 1 3 - 1 Luftëtari
Lokomotiva 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Labinoti/Elbasani

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1973. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Skënderbeu 0 - 1 0 - 1 0 - 3 KF Partizani
KS Vllaznia 2 - 0 0 - 3 2 - 3 KS Elbasani
KF Apolonia 0 - 0 0 - 2 0 - 2 Shkëndija Tiranë
KS Dinamo 0 - 0 1 - 0 1 - 0 KS Lushnja

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1973. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Dinamo 1 - 1 2 - 0 3 - 1 Shkëndija Tiranë
KF Partizani 1 - 0 2 - 1 3 - 1 KS Elbasani

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në maj, 1973. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1973 KF Partizani 1 - 0 KS Dinamo

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]