Kupa e Republikës 1993-94

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1993-94.

Ky ishte edicioni i 42të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1993 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1994 me ndeshjet Finale.

KF Partizani ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 13të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana. Pas tureve të para, ekipet u ndanë në 2 grupe me nga 4 skuadra secili, nga ku 2 ekipet e para të secilit grup kaluan direkt për në turin tjetër. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1994-95 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1992-93. Sezoni i rradhës: 1994-95.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1993*

  • Rezultatet nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në dhjetor, 1993*

  • Rezultatet nuk dihen.

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1994. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Grupi A

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 KF Partizani 10 6 8-4
2 KS Teuta 9 6 8-6
3 KF Laçi 7 6 5-7
4 KS Besëlidhja 5 6 5-9
PAR TEU LAC BEL
KF Partizani 2:2 1:0 3:0
KS Teuta 1:1 1:0 3:0
KF Laçi 0:0 3:1 2:1
KS Besëlidhja 1:1 0:0 3:0

Grupi B

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 KS Dinamo 12 6 5-8
2 KF Tirana 8 6 13-5
3 KS Vllaznia 8 6 8-4
4 KS Elbasani 6 6 5-14
DIN TIR VLLA ELB
KS Dinamo 2:1 0:5 1:0
KF Tirana 0:1 1:1 3:0
KS Vllaznia 0:1 0:0 2:1
KS Elbasani 2:0 1:8 1:0

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1994. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 0 - 0 1 - 0 1 - 0 KF Partizani
KS Teuta 2 - 0 0 - 0 2 - 0 KS Dinamo

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në maj, 1994. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
maj 1994 KS Teuta 0 - 0 0 - 1 0 - 1 KF Tirana

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]