Kupa e Republikës 1997-98

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1997-98.

Ky ishte edicioni i 46të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1997 me Turin e Parë dhe përfundoi në qershor, 1998 me ndeshjen Finale.

KF Partizani ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 14të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Apolonia. Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1998-99 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1996-97. Sezoni i rradhës: 1998-99.

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1997*

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Egnatia 3 - 3 - 3 - 3 Flamurtari
Kastrioti 0 - 3 - 0 - 3 Tirana
Burreli 2 - 3 - 2 - 3 Vllaznia
Albpetrol 0 - 3 - 0 - 3 Apolonia
Albanët 0 - 3 - 0 - 3 Partizani
Memaliaj 0 - 0 - 0 - 0 Shkumbini
Durrësi 1 - 2 - 1 - 2 Laci
Përmeti 2 - 1 - 2 - 1 Lushnja
Cërriku 2 - 2 - 2 - 2 Besa
Erzeni 0 - 0 - 0 - 0 Teuta
Skënderbeu 1 - 0 - 1 - 0 Sopoti
Naftëtari 0 - 0 - 0 - 0 Tomori
Pogradeci - - - Elbasani
Tepelena 3 - 1 - 3 - 1 Bylis
Butrinti - - - Shqiponja/Luftëtari
Besëlidhja 0 - 2 - 0 - 2 Dinamo
  • Disa rezultate nuk dihen.

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në janar, 1998.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Teuta 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Partizani
Shqiponja/Luftëtari 1 - 0 1 - 6 2 - 6 Lushnja
Tomori 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Laci
Elbasani 2 - 0 0 - 1 2 - 1 Shkumbini
Dinamo 0 - 2 2 - 1 2 - 3 Apolonia
Bylis 1 - 2 1 - 5 2 - 7 Vllaznia
Skënderbeu 4 - 1 1 - 4 5 - 5(p. 5-6) Flamurtari
Besa 2 - 3 0 - 0 2 - 3 Tirana

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1998. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Partizani 1 - 1 0 - 0 1 - 1 KS Vllaznia
KS Elbasani 4 - 1 0 - 4 4 - 5 KF Apolonia
KF Laçi 2 - 1 0 - 0 2 - 1 KF Tirana
KS Lushnja 5 - 2 2 - 2 7 - 2 FK Flamurtari

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 1998. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Laçi 1 - 0 0 - 2 1 - 2 KF Apolonia
KS Vllaznia 3 - 0 0 - 5 3 - 5 KS Lushnja

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në qershor, 1998. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
qershor 1998, 17:00 Qemal Stafa 3300 KF Apolonia 1 - 0 KS Lushnja

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]