Kupa e Shqipërisë 2007-08

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2007-08.

Ky ishte edicioni i 56të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 2007 me Turin e Parë dhe përfundoi në 7 maj, 2008 me ndeshjen Finale.

KS Besa ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 1rë edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Vllaznia[1].

Tre turet e para eliminatore u luajtën me sistem një takim. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2008-09 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2006-07. Sezoni i rradhës: 2008-09.

Turi i 1rë Eliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në gusht, 2007.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Cakrani 0 - 3 Egnatia
Policani 0 - 2 Pojani
Iliria 4 - 1 Domosdova
Butrinti 2 - 0(a) Clirimi
Përparimi/Kukësi 2 - 0(a) Korabi
Maliqi 5 - 2 Gramozi
Veleciku 3 - 1 Olimpik
Përmeti 1 - 1(p. 5-6) Delvina

Turi i 2të Eliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në shtator, 2007.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Egnatia 2 - 0(a) Delvina
Pojani 1 - 0 Veleciku
Iliria 2 - 0(a) Maliqi
Butrinti 2 - 0(a) Përparimi/Kukësi

Turi i 3të Eliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në shtator, 2007.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Butrinti 2 - 0(a) Egnatia
Iliria 4 - 1 Pojani

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 27 & 28 nëntor dhe 2 & 5 dhjetor, 2007.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Butrinti 2 - 2 2 - 4 4 - 6 Tirana
Ada 2 - 0 1 - 4 3 - 4 Flamurtari
Gramshi 2 - 0 0 - 6 2 - 6 Luftëtari
Pogradeci 2 - 0 0 - 8 2 - 8 Besëlidhja
Laci 3 - 1 1 - 1 4 - 2 Lushnja
Erzeni 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Turbina
Skrapari 0 - 2 2 - 1 2 - 3 Partizani
Sopoti 2 - 1 0 - 3 2 - 4 Apolonia
Dajti/Kamza 0 - 2 1 - 3 1 - 5 Dinamo
Bilisht Sport 4 - 5 1 - 3 5 - 8 Shkumbini
Iliria 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Teuta
Tepelena 3 - 2 0 - 1 3 - 3 Skënderbeu
Tomori 0 - 0 2 - 7 2 - 7 Elbasani
Burreli 3 - 2 0 - 2 3 - 4 Kastrioti
Bylis 2 - 3 0 - 3 2 - 6 Besa
Naftëtari 2 - 3 1 - 6 3 - 9 Vllaznia

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 13 & 27 shkurt, 2008.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Laci 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Tirana
Turbina 0 - 0 0 - 4 0 - 4 Teuta
Besëlidhja 0 - 1 0 - 0 0 - 1 Vllaznia
Skënderbeu 1 - 0 0 - 5 1 - 5 Partizani
Apolonia 0 - 1 3 - 3 3 - 4 Dinamo
Luftëtari 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Besa
Shkumbini 2 - 0 0 - 3 2 - 3 Elbasani
Flamurtari 1 - 1 0 - 1 1 - 2 Kastrioti

Cerek Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në 5 & 12 Mars, 2008. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Kastrioti 0 - 3 1 - 1 1 - 4 KF Tirana
KS Elbasani 1 - 1 2 - 2 3 - 3 KS Teuta
KS Besa 2 - 2 1 - 5 3 - 7 KS Vllaznia
KS Dinamo 0 - 0 3 - 1 3 - 1 KF Partizani

Gjysmë Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet u luajtën në prill & maj, 2008. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Vllaznia 4 - 0 3 - 0 7 - 0 KS Dinamo
KS Elbasani 0 - 3 3 - 1 3 - 4 KF Tirana

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u luajt në 7 maj, 2008. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Gjyqtar Ekipi 1 Totali Ekipi 2
7 maj 2008 Ruzhdi Bizhuta Babak Rafati KS Vllaznia 2 - 0 KF Tirana

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]