Jump to content

Kupa e Shqipërisë 2012-13

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2012-13.

Ky është edicioni i 61të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 12 shtator, 2012 me Turin e Parë Eliminator dhe përfundoi në 17 maj, 2013 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 15të edicionin e fundit. KF Laçi u shpallën fitues, pasi morën Kupën e tyre te 1rë historike.

Dy turet e para eliminatore u luajtën me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Turin e 2të skuadrat ndahen në 4 grupe, të përbëra nga 4 ekipe secili, ku 2 ekipet e para të cdo grupi kalojnë në Cerek Finale. Këto konsistojnë në 2 grupe me nga 4 ekipe secili, ku 2 ekipet e para të cdo grupi kalojnë në Gjysmë Finale nga ku rikthehet sistemi me dy takime eliminatore. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2013-14 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2011-12. Sezoni i rradhës: 2013-14.

Turi i 1rë Paraeliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto ndeshje u luajtën më 12 shtator 2012.

Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
KF Sukthi 2–1 KF Luzi 2008
Veleçiku Koplik 1–3 Olimpik Tirana
KF Gramozi 3–0 Tepelena
Skrapari 1–3 Albpetrol Patos

Turi i 2të Paraeliminator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto ndeshje u luajtën më 19 shtator 2012

Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
KF Sukthi 1–2 Olimpik Tirana
KF Gramozi 3–0 Albpetrol Patos

Turi i 1rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

30 ekipe të Superiores dhe të së Parës morën pjesë. Ndeshjet e vajtjes u luajtën më 26 Shtaror 2012 dhe të kthimit më 3 tetor 2012.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KS Naftëtari 1 – 5 FK Flamurtari 0–1 1–4
KF Tërbuni 0 – 3 KF Bylis 0–2 0–1
Adriatiku Mamurrasi 0 – 3 Laçi 0–3 0–0
Ada Velipojë 2 – 2 Tomori Berat 2–1 0–1
Olimpik Tirana 4 – 9 Skënderbeu Korçë 2–2 2–7
Himarë 1 – 4 Kastrioti 0–2 1–2
Iliria 1 – 4 Vllaznia Shkodër 0–2 1–2
Butrinti Sarandë 2 – 3 KS Shkumbini 2–0 0–3
Elbasani 0 – 1 KF Apolonia 0–0 0–1
KS Besëlidhja 4 – 5 Kukesi 2–4 2–1
Dinamo Tirana 0 – 2 Kamza 0–1 0–1
KF Gramozi 0 – 7 KS Teuta 0–4 0–3
Gramshi 1 – 5 KS Luftëtari 1–0 0–5
Burreli 2 – 10 KS Besa 1–4 1–6
Lushnja 7 – 0 Pogradeci 5–0 2–0
FK Partizani 1 – 3 Tirana 1–2 0–1

Turi i 2të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet e vajtjes u luajtën më 24 tetor 2012 dhe të kthimit më 7 nëntor 2012.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
KS Besa 1 – 2 FK Flamurtari 0–1 1–1
KS Luftëtari 3 – 4 KF Bylis 2–1 1-3
KF Tomori 1 – 3 Laçi 0–0 1–3
Kukesi 6 – 3 Tirana 4–0 2–3
Kamza 0 – 4 Skënderbeu 0–1 0–3
KF Apolonia 1 – 2 Kastrioti 1–2 0–0
KS Shkumbini 2 – 2 Vllaznia Shkodër 1–0 1–2
Lushnja 2 – 4 KS Teuta 0–0 2–4

Cerek Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

8 fituesit nga turi i 2të u vunë në 2 grupe me 4 ekipe secili. Në secilin grup u luajtën 6 ndeshje për cdo ekip. 2 ekipet e para kalojnë në turin tjetër. Këto ndeshje u luajtën midis 4 dhjetor 2012 dhe 5 Mars 2013.

Grupi A

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 Skënderbeu 18 6 21-8
2 FK Kukësi 12 6 12-7
3 KS Kastrioti 6 6 8-13
4 KS Shkumbini 0 6 4-17

Grupi B

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje Golat
1 KF Bylis 12 6 15-9
2 KF Laçi 12 6 12-7
3 FK Flamurtari 12 6 11-7
4 KS Teuta 0 6 5-20

Gjysmë Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër fituesit e cerek finaleve luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 3 dhe 17 prill 2013.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Kukësi 1–2 Laçi 0–0 1–2
Skënderbeu Korçë 1–2 KF Bylis 1–1 0–1

Finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy fituesit e gjysmë finaleve luajtën ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 17 maj 2013.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KF Laçi 1 - 0 KF Bylis

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]