Jump to content

Kupa e Republikës 1992-93

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1992-93.

Ky ishte edicioni i 41të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1992 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1993 me ndeshjen Finale.

KS Elbasani ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 2të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Partizani. Të gjithë ekipet u ndanë në 8 grupe me nga 4 skuadra secili, nga ku në varësi të pikëve të fituara, 1, 2 apo 3 ekipet e para të secilit grup kaluan direkt për në turin tjetër. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takime eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1993-94 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1991-92. Sezoni i rradhës: 1993-94.

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1992*

Grupi 1

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Vllaznia 3 6
2 Sopoti 3 3
3 Tomori 3 3
4 Valbona Tropojë 3 0

Grupi 2

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Partizani 3 6
2 Albpetrol 3 3
3 Apolonia 3 3
4 Tërbuni 3 0

Grupi 3

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Elbasani 3 4
2 Teuta 3 4
3 Burreli 3 2
4 Kukësi 3 2

Grupi 4

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Besa 3 5
2 Laci 3 4
3 Besëlidhja 3 2
4 Rrësheni 3 1

Grupi 5

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Dinamo 3 6
2 Pogradeci 3 4
3 Korabi 3 2
4 Gramozi 3 0

Grupi 6

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Kastrioti 3 4
2 Bylis 3 4
3 Flamurtari 3 4
4 Përmeti 3 0

Grupi 7

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Lushnja 3 4
2 Selenica 3 2
3 Tepelena 3 2
4 Shqiponja/Luftëtari 3 2

Grupi 8

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Tirana 3 4
2 Skënderbeu 3 4
3 Skrapari 3 2
4 Butrinti 3 2
  • Rezultatet nuk dihen, por vetëm renditja përfundimtare e secilit grup.

Ndeshjet u luajtën në 1993. Marrin pjesë 16 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Laci 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Vllaznia
Bylis 0 - 0 0 - 1 0 - 1 Partizani
Lushnja 0 - 0 2 - 3 2 - 3 Albpetrol
Flamurtari 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Elbasani
Pogradeci 2 - 0 1 - 2 3 - 2 Kastrioti
Tomori 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Dinamo
Besa 0 - 0 0 - 1 0 - 1 Sopoti
Teuta 3 - 1 2 - 2 5 - 3 Tirana

Ndeshjet u luajtën në 1993. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Sopoti 1 - 0 0 - 2 1 - 2 KS Vllaznia
KF Partizani 1 - 2 2 - 1 3 - 3(p. 5-4) KS Dinamo
KS Elbasani 3 - 1 1 - 4 4 - 5 KF Albpetrol
KS Pogradeci 2 - 0 0 - 2 2 - 2(p. 3-2) KS Teuta

Ndeshjet u luajtën në 1993. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Pogradeci 0 - 0 0 - 1 0 - 1 KF Partizani
KS Vllaznia 1 - 0 0 - 3 1 - 3 KF Albpetrol

Ndeshja u luajt në maj, 1993. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1993, 16:00 Qemal Stafa 2000 KF Partizani 1 - 0 KF Albpetrol

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]