2017–18 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria Superiore 2017-2018
2017–18 Kategoria Superiore
Sezoni 2017-2018
Skuadrat 10 skuadra
Ndeshjet 135
‹‹ 2016–17 2018–19 ››

Kategoria Superiore 2017-2018 është sezoni i 79të Zyrtar, ose i 82të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Shtator, 2017 dhe mbaron në Maj, 2018. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

FK Kukësi janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të parë në historinë e klubit.

Ndryshimet[redakto | përpunoni burim]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2017-2018 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[redakto | përpunoni burim]

Skuadrat[redakto | përpunoni burim]

Stadiumet dhe vendet[redakto | përpunoni burim]

Stafi dhe sponsorizimi[redakto | përpunoni burim]

Ndeshjet[redakto | përpunoni burim]

Në Kategorinë Superiore 2017-2018 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[redakto | përpunoni burim]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytë[redakto | përpunoni burim]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Rezultatet[redakto | përpunoni burim]

Tabela e ligës[redakto | përpunoni burim]

P
Skuadra
Nd
F
B
H
Gsh
Gp
D Pikë
Kualifikim ose rënie
1. Skënderbeu Korçë 29 20 6 3 58 24 +34 66
2. Kukësi 29 16 6 7 51 31 +20 54 Turi i 1-të kualifikues për UEFA Champions League 2018-2019
3. Partizani Tirana 29 13 6 10 33 27 +6 45 Turi i 1-rë kualifikues për UEFA Europa League 2018-2019
4. Luftëtari Gjirokastër 29 12 8 9 34 30 +4 44
5. Laçi 29 12 6 11 33 32 +1 42
6. Flamurtari Vlorë 29 10 10 9 29 28 +1 40
7. Kamza 29 9 7 13 29 35 −6 34
8. Teuta Durrës 29 8 9 12 34 42 −8 33
9. Vllaznia Shkodër 29 9 6 14 29 35 −6 33 Zbritje në Kategorinë e Parë
10. Lushnja 29 2 4 23 20 66 −46 10

Statistikat e sezonit[redakto | përpunoni burim]

Shënimet[redakto | përpunoni burim]

Golashënuesit[redakto | përpunoni burim]

Assistuesit[redakto | përpunoni burim]

Shënimi[redakto | përpunoni burim]

Disiplina[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ [1]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]