Bimo Fakja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bimo Fakja
Të dhënat personale
Emri i plotëBimo Fakja
Data e lindjes1919 Janar 1(1-01-1919)
Vendi i lindjesKiras, Shkodër, Shqipëri
Gjatësia1,75 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor i majtë
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1936–1939Vllaznia
1940–1947Vllaznia
1947–1949Partizani
1949–1950Flamurtari
1950–1951Vllaznia
Ekipi kombëtar
1946–1948Shqipëria6(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Bimo Fakja (lindur më 1919 në Kiras të Shkodrës) ka qënë një ish futbollist shqiptar i cili ka luajtur me Vllazninë, Partizanin dhe Flamurtarin si edhe me kombëtaren shqiptare. Ai gjithashtu njihet pjesë për pjesmarrjen e tij në 1946 ndeshjen e futbollit Shqipëri vs Jugosllavi, e cila ishte ndeshja e parë zyrtare e Shqipërisë. Gjithsej, ai zhvilloi gjashtë paraqitje nga viti 1946 e deri në 1952.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shkepqim i dyfishte ne fushe e ne bankine". Gazeta Telegraf. 21 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 nëntor 2014. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bimo Fakja, kampioni i madh i Vllaznisë dhe i kombëtares". Shkodra Sport. 21 korrik 2014. Marrë më 27 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)