Molde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Molde (kthjellim).


Molde
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Molde

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Molde
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jan Petter Hammerø (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°45′V 7°14′L / 62.750°V 7.233°L / 62.750; 7.233 (Molde)Koordinatat: 62°45′V 7°14′L / 62.750°V 7.233°L / 62.750; 7.233 (Molde)
Sipërfaqja 363 km2
Popullsia 24.041 banorë 2004
Dendësia 66,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Moldensar ose Moldenser
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1252
Vendndodhja
Molde is located in Norvegjia
Molde
Molde
Molde – harta_foto
www.molde.kommune.no

Molde është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 363 km² dhe popullsi 24041 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Molde – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]