Ørsta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ørsta (kthjellim).


Ørsta
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ørsta

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Ørsta
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Gudny Fagerhol (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°13′V 6°19′L / 62.217°V 6.317°L / 62.217; 6.317 (Ørsta)Koordinatat: 62°13′V 6°19′L / 62.217°V 6.317°L / 62.217; 6.317 (Ørsta)
Sipërfaqja 805 km2
Popullsia 10.267 banorë 2004
Dendësia 12,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ørsting
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1621
Vendndodhja
Ørsta is located in Norvegjia
Ørsta
Ørsta
Ørsta – harta_foto
www.orsta.kommune.no

Ørsta është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 805 km² dhe popullsi 10267 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ørsta – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]