Sykkylven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sykkylven (kthjellim).


Sykkylven
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sykkylven

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Sykkylven
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jan Kåre Aurdal (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°22′V 6°38′L / 62.367°V 6.633°L / 62.367; 6.633 (Sykkylven)Koordinatat: 62°22′V 6°38′L / 62.367°V 6.633°L / 62.367; 6.633 (Sykkylven)
Sipërfaqja 338 km2
Popullsia 7.500 banorë 2004
Dendësia 22,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sykkylving
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1216
Vendndodhja
Sykkylven is located in Norvegjia
Sykkylven
Sykkylven
Sykkylven – harta_foto
www.sykkylven.kommune.no

Sykkylven është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 338 km² dhe popullsi 7500 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]