Sandøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sandøy (kthjellim).


Sandøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sandøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Steinshamn
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Oddvar Myklebust (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°45′V 6°27′L / 62.750°V 6.450°L / 62.750; 6.450 (Sandøy)Koordinatat: 62°45′V 6°27′L / 62.750°V 6.450°L / 62.750; 6.450 (Sandøy)
Sipërfaqja 20 km2
Popullsia 1.279 banorë 2004
Dendësia 63,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sandøying
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0706
Vendndodhja
Steinshamn is located in Norvegjia
Steinshamn
Steinshamn
Sandøy – harta_foto
www.sandoy.kommune.no

Sandøy është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 20 km² dhe popullsi 1279 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sandøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]