Tingvoll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tingvoll (kthjellim).


Tingvoll
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Tingvoll
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ole Morten Sørvik (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°57′V 8°13′L / 62.950°V 8.217°L / 62.950; 8.217 (Tingvoll)Koordinatat: 62°57′V 8°13′L / 62.950°V 8.217°L / 62.950; 8.217 (Tingvoll)
Sipërfaqja 337 km2
Popullsia 3.082 banorë 2008
Dendësia 9,15 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tingvollgjelding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2025
Tingvoll is located in Norvegjia
Tingvoll
Tingvoll
Tingvoll – harta_foto
www.tingvoll.kommune.no

Tingvoll është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 337 km² dhe popullsi 3082 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]