Fræna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fræna (kthjellim).


Fræna
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Fræna

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Elnesvågen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kjell Lode (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°54′V 7°6′L / 62.900°V 7.100°L / 62.900; 7.100 (Fræna)Koordinatat: 62°54′V 7°6′L / 62.900°V 7.100°L / 62.900; 7.100 (Fræna)
Sipërfaqja 369 km2
Popullsia 9.004 banorë 2004
Dendësia 24,4 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fræning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1432
Vendndodhja
Elnesvågen is located in Norvegjia
Elnesvågen
Elnesvågen
Fræna – harta_foto
www.fraena.kommune.no

Fræna është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 369 km² dhe popullsi 9004 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fræna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]