Sula (Møre og Romsdal)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sula (kthjellim).


Sula
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sula (Møre og Romsdal)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Langevåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Ronny Harald Blomvik (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°25′V 6°12′L / 62.417°V 6.200°L / 62.417; 6.200 (Sula)Koordinatat: 62°25′V 6°12′L / 62.417°V 6.200°L / 62.417; 6.200 (Sula)
Sipërfaqja 59 km2
Popullsia 7.342 banorë 2004
Dendësia 124,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sulalending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1525
Vendndodhja
Langevåg is located in Norvegjia
Langevåg
Langevåg
Sula – harta_foto
www.sula.kommune.no

Sula është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 59 km² dhe popullsi 7342 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sula – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]