Kristiansund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kristiansund (kthjellim).


Kristiansund
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kristiansund

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Kristiansund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Per Kristian Øyen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°7′V 7°49′L / 63.117°V 7.817°L / 63.117; 7.817 (Kristiansund)Koordinatat: 63°7′V 7°49′L / 63.117°V 7.817°L / 63.117; 7.817 (Kristiansund)
Sipërfaqja 87 km2
Popullsia 22.937 banorë 2009
Dendësia 263,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kristiansunder
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0402
Vendndodhja
Kristiansund is located in Norvegjia
Kristiansund
Kristiansund
Kristiansund – harta_foto
www.kristiansund.kommune.no

Kristiansund është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 87 km² dhe popullsi 22937 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]