Volda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Volda (kthjellim).


Volda
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Volda

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Volda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Ragnhild Aarflot Kalland (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°5′V 6°0′L / 62.083°V 6.000°L / 62.083; 6.000 (Volda)Koordinatat: 62°5′V 6°0′L / 62.083°V 6.000°L / 62.083; 6.000 (Volda)
Sipërfaqja 547 km2
Popullsia 8.377 banorë 2004
Dendësia 15,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Volding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1160
Vendndodhja
Volda is located in Norvegjia
Volda
Volda
Volda – harta_foto
www.volda.kommune.no

Volda është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 547 km² dhe popullsi 8377 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Volda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]