Rindal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rindal (kthjellim).


Rindal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Rindal
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ola T. Heggem (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°2′V 9°17′L / 63.033°V 9.283°L / 63.033; 9.283 (Rindal)Koordinatat: 63°2′V 9°17′L / 63.033°V 9.283°L / 63.033; 9.283 (Rindal)
Sipërfaqja 641 km2
Popullsia 2.118 banorë 2004
Dendësia 3,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rindaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1635
Rindal is located in Norvegjia
Rindal
Rindal
Rindal – harta_foto
www.rindal.kommune.no

Rindal është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 641 km² dhe popullsi 2118 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rindal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]