Averøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Averøy (kthjellim).


Averøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Averøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Averøy
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jarle Haga (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°59′V 7°33′L / 62.983°V 7.550°L / 62.983; 7.550 (Averøy)Koordinatat: 62°59′V 7°33′L / 62.983°V 7.550°L / 62.983; 7.550 (Averøy)
Sipërfaqja 176 km2
Popullsia 5.477 banorë 2010
Dendësia 31,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Averøying
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0221
Vendndodhja
Averøy is located in Norvegjia
Averøy
Averøy
Averøy – harta_foto
www.averoy.kommune.no

Averøy është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 176 km² dhe popullsi 5477 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Averøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]