Ålesund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ålesund (kthjellim).


Ålesund
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ålesund

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Ålesund
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bjørn Tømmerdal (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°28′V 6°11′L / 62.467°V 6.183°L / 62.467; 6.183 (Ålesund)Koordinatat: 62°28′V 6°11′L / 62.467°V 6.183°L / 62.467; 6.183 (Ålesund)
Sipërfaqja 98 km2
Popullsia 41.385 banorë 2007
Dendësia 422,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ålesundar ose Ålesunder
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1630
Vendndodhja
Ålesund is located in Norvegjia
Ålesund
Ålesund
Ålesund – harta_foto
www.alesund.kommune.no

Ålesund është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 98 km² dhe popullsi 41385 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]