Sande (Møre og Romsdal)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sande (kthjellim).


Sande
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Larsnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jon Garen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°15′V 5°25′L / 62.250°V 5.417°L / 62.250; 5.417 (Sande)Koordinatat: 62°15′V 5°25′L / 62.250°V 5.417°L / 62.250; 5.417 (Sande)
Sipërfaqja 93 km2
Popullsia 2.605 banorë 2004
Dendësia 28,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sandeværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1840
Larsnes is located in Norvegjia
Larsnes
Larsnes
Sande – harta_foto
www.sande-mr.kommune.no

Sande është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 93 km² dhe popullsi 2605 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sande – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]