Ørskog

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ørskog (kthjellim).


Ørskog
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ørskog

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Sjøholt
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Sigmund Stene (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°28′V 6°53′L / 62.467°V 6.883°L / 62.467; 6.883 (Ørskog)Koordinatat: 62°28′V 6°53′L / 62.467°V 6.883°L / 62.467; 6.883 (Ørskog)
Sipërfaqja 129 km2
Popullsia 2.093 banorë 2004
Dendësia 16,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ørskogbygdar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1638
Vendndodhja
Sjøholt is located in Norvegjia
Sjøholt
Sjøholt
Ørskog – harta_foto
www.orskog.kommune.no

Ørskog është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 129 km² dhe popullsi 2093 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ørskog – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]