Hareid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hareid (kthjellim).


Hareid
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hareid

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Hareid
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Hans Gisle Holstad (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°21′V 6°0′L / 62.350°V 6.000°L / 62.350; 6.000 (Hareid)Koordinatat: 62°21′V 6°0′L / 62.350°V 6.000°L / 62.350; 6.000 (Hareid)
Sipërfaqja 82 km2
Popullsia 4.720 banorë 2005
Dendësia 57,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hareidstøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1849
Vendndodhja
Hareid is located in Norvegjia
Hareid
Hareid
Hareid – harta_foto
www.hareid.kommune.no

Hareid është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 82 km² dhe popullsi 4720 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hareid – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]